SciELO - Scientific Electronic Library Online

 
vol.85 número1Prevalence of select vector-borne disease agents in owned dogs of GhanaA brief overview of the history of veterinary field services in South Africa índice de autoresíndice de materiabúsqueda de artículos
Home Pagelista alfabética de revistas  

Servicios Personalizados

Articulo

Indicadores

Links relacionados

  • En proceso de indezaciónCitado por Google
  • En proceso de indezaciónSimilares en Google

Compartir


Journal of the South African Veterinary Association

versión On-line ISSN 2224-9435
versión impresa ISSN 1019-9128

Resumen

ARDINGTON, Peter C.  y  BIGALKE, Rudolph D.. The role of the South African Veterinary Council, with special reference to the period 1982-2011. J. S. Afr. Vet. Assoc. [online]. 2014, vol.85, n.1. ISSN 2224-9435.  http://dx.doi.org/10.4102/jsava.v85i1.1167.

The current South African Veterinary Council (SAVC) has a long and laborious history associated with the legislation responsible for its establishment. The forerunner of the SAVC, the South African Veterinary Board, was established in terms of the Veterinary Act 1933 (Act No. 16 of 1933), which was launched through Parliament as a private motion by Dr Hjalmar Reitz M.P. After several amendments, the Act was replaced with the Veterinary and Para-veterinary Professions Act 1982 (Act No. 19 of 1982), superseding the existing Board with the SAVC. One of the reasons for replacing this Act was to comply with Government policy for professional statutory bodies to become self-funding, with fees paid by registered professionals, and to constitute councils that were more representative of the profession. Apart from providing some background information, this article was virtually entirely confined to some historic aspects of the SAVC, using, as its basis, the main developments that occurred during the terms of office of its various presidents, serving from 1982 to 2011. The presidents concerned are: Prof. B.C. Jansen (28 March 1983 - 28 March 1986), Dr G.E. Frost (14 April 1986 - 31 March 1992), Prof. R.I. Coubrough (07 April 1992 - 21 March 1994), Dr P.C. Ardington (21 March 1994 - 31 March 1998), Prof H.M. Terblanche (31 March 1998 - 31 March 2004), Prof. S.S. van den Berg (01 April 2004 - 30 July 2007) and Dr R. Moerane (06 August 2007 - 31 July 2013).

        · texto en Inglés     · Inglés ( pdf )

 

Creative Commons License Todo el contenido de esta revista, excepto dónde está identificado, está bajo una Licencia Creative Commons